×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Sunday, 26 May , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 4 خبر
بانک‎ ها در قالب فعالیت های تخصصی دسته بندی می ‎شوند
خبرنگار: فرشید عبادی

به گزارش امید اقتصاد آنلاین، دکتر محمدرضا فرزین در جلسه مشترک با مدیران عامل بانک‎ها با اشاره به مزایای تخصصی شدن بانک ها تصریح کرد: هر بانکی نمی تواند هر فعالیتی داشته باشد و بانک‎های توسعه‎ای، ‌تجاری و قرض‎الحسنه در حوزه فعالیت تخصصی تعریف شده باید فعال باشند و حتی تعدادی بانک جامع هم که وجود دارند باید براساس عقود مشخص و تفکیک شده در هریک ازاین حوزه ‎ها فعال باشند.

 

دکتر فرزین با اشاره به مهمترین محورهای اصلاحی در نظام بانکی خطاب به مدیران عامل بانک‎ها گفت: مدیران شبکه بانکی باید برای اجرای این برنامه اصلاحی به بانک مرکزی کمک کنند تا بحث ناترازی، تقویت کارایی و تقویت هدایت سپرده ها به سمت فعالیت های مشخص در سیستم بانکی اجرایی شود و قوانین و مقرارت هم در این زمینه کمک خواهد کرد.

 

رئیس کل بانک مرکزی مسئله ناترازی بانک‎ها را همچنان یکی از مسائل مهم شبکه بانکی و دستور کار جدی بانک مرکزی عنوان کرد و گفت‎: حوزه نظارت بانک مرکزی با برنامه و روش‎های اصلاحی مدون، پیگیر رفع ناترازی هاست و از طرف دیگر نیز، مشکل کفایت سرمایه برخی بانک ها هم در دستور کار اصلاحی قرار دارد.

 

دکتر فرزین با تاکید بر تقویت ابعاد مختلف نظارتی در شبکه بانکی گفت: لایه های نظارتی باید در درون بانک‎ها شکل بگیرد و نظارت بر بانک‎ها از دورن بانک‎ها آغاز شود. به عبارت دیگر، تمامی ارکان هر بانکی باید نظارت فعال داشته باشند و تک تک اعضای هیات مدیره باید وظیفه نظارتی داشته باشند و به بانک مرکزی پاسخگو باشند.

 

فعالیت بنگاه داری بانک‎های تجاری قابل قبول نیست
رئیس کل بانک مرکزی موضوع بنگاهداری بانک ها را از دیگر مشکلات شبکه بانکی عنوان کرد و افزود‎: در این زمینه نمی‎توان نسخه واحدی برای تمامی بانک‎ها تجویز کرد و باید برای هر بانک متناسب با حوزه کاری آن، شرایط تعریف شود اما در عین حال، فعالیت بنگاه داری بانک‎های تجاری قابل قبول نیست و باید با فروش بنگاه‎ها، از بنگاهداری خارج شوند.

 

وی بانک مرکزی را نماینده حفظ حقوق سپرده گذاران در شبکه بانکی دانست و گفت: ‌بانک مرکزی علاوه بر نظارت بر بانک‎ها، باید از فرآیند اتفاقاتی که در بنگاه‎های وابسته به بانک‎ها حادث می شود نیز مطلع باشد چراکه بنگاه‎های بانک‎ها هم با سپرده‎های مردمی ایجاد می شوند و این پول متعلق به مردم است.

 

رئیس ‎کل بانک مرکزی افزود: ‌نظارت بر انتصاب مدیران و اعضای هیات مدیره شرکت‎های متعلق به بانک‎ها و تعیین محدوده برای تعداد شرکت‎ها در ذیل هر شرکت و همچنین پاسخگو بودن مدیران و اعضای هیات مدیره این شرکت‎ها در کمیته حاکمیتی شرکتی از دیگر مواردی است که در بحث بنگاهداری بانکها حتما مورد توجه بخش نظارت قرار گیرد.

 

رئیس کل بانک مرکزی  گفت :‌امروز شاهد هستیم که برخی از بانکها که بانک تجاری هستند ، بنگاه داری می کنند و این به یک معضل اساسی برای شبکه بانکی تبدیل شده است ، چندین سال هم است که هم در قانون رفع موانع تولید وهم در قانون برنامه دیده شد اما همچنان این مسئله حل نشده است.

 

دکتر فرزین خاطرنشان کرد : اگر بانکی بنگاهداری می کند بر این بنگاه ها نیز باید نظارت وجود داشته باشد چراکه  الان بانکهایی وجود دارد که کار بنگاهداری می کنند اما به دلیل نفوذ سهامداران اعم از دولتی و غیر دولتی بر بنگاه ها ناکارایی حاکم است و بدترین ناکارایی ها در بنگاه ها حاکم است به طوری که بسیاری از مسائل و مشکلات شبکه بانکی ناشی از اتفاقاتی است که در بنگاه ها می افتد و بانک مرکزی هیچ اطلاعی ندارد.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد :‌حتما باید ورود  افراد متخصص در پست های مدیریتی به  این شرکتها خارج از کارکردهای سیاسی  باشد چرا که  فشارهای حاکم در این زمینه به بنگاهداری در سیستم بانکی اسیب وارد می کند و معاونت نظارت بانک مرکزی باید برای این بخش برنامه مشخصی داشته باشد.

 

دکتر فرزین بنگاه داری چند لایه در بنگاه های موجود در شبکه بانکی را یکی دیگر از مشکلات این بخش عنوان کرد و افزود : وجود بنگاه های چند لایه در بانکها نظارت با دشوار می کند و احتمال فساد را افزایش می دهند باید در این زمینه برنامه مشخصی داشته باشیم باید حدی برای ایجاد شرکت های چند لایه وجود داشته باشد متاسفانه  در این قبیل شرکتها اتفاقاتی می افتد که متاسفانه حتی هیات مدیره بانکها هم از آن خبر ندارند.

 

وی افزود :‌بانک مرکزی حتما باید در مورد بنگاهداری ورود جدی داشته باشد و بانک هایی که کار تجاری می کنند نباید بنگاهداری  انجام دهند و ضمن اینکه  بنگاهداری باید چارچوب مشخصی پیدا کند و اعطای پست به  مدیران  فعال در این  بنگاه ها  باید در کمیته حاکمیت شرکتی بررسی شود اینگونه نباشد که افراد با معرفی برخی اشخاص در سمت های مدیریتی منصوب شود چراکه به این شکل نمی توان بنگاهداری کرد ضمن اینکه پاسخ قانع کننده ای هم  برای مردم نخواهیم داشت لذا باید این  موضوع در کمیته های حاکمیت شرکتی بررسی شود و نظارت به آن ورود کند.

 

نظارت دقیق بر مصرف اعتبارات بانکی
دکتر فرزین در ادامه این جلسه نظارت بر مصرف اعتبارات را از دیگر اولویت های نظارت بانک ها بر گیرندگان تسهیلات دانست و افزود: ‌هم اکنون نظارت منسجمی بر مصرف اعتبارات بانکها وجود ندارد به طوری که در برخی موارد تسهیلات دریافتی صرف مواردی غیر از هدف تسهیلات گرفته شده می شود و نظارت ها باید به گونه ای باشد که پول در فعالیتی که با آن هدف تسهیلات را دریافت می کند صرف شود.

 

رئیس‎ کل بانک مرکزی همچنین با اشاره به امار رشد بخشهای اقتصادی در سه ماهه نخست امسال گفت: رشد بخش‎های اقتصادی در فصل بهار امسال رشد خوبی بود به طوری که رشد بخش مسکن که در بهار سال گذشته منفی ۸ درصد بود امسال به مثبت ۲ درصد رسید که نشان می دهد امسال وضعیت تولید مسکن بهتر شده است.

 

دکتر فرزین با بیان اینکه نرخ رشد در ساله گذشته به ۴ درصد رسید گفت : این میزان رشد معادل نرخ رشد دوسال قبل بود و این امر نشان می دهد که برای دستیابی به نرخ رشد بالاتری به سوخت بالاتری نیاز است و این امر نیازمند سرمایه گذاری است و باید علاوه بر منابع بانکی به سرمایه گذاری خارجی و سایر روش های تامین مالی در بازار سرمایه نیز توجه داشت.

 

رئیس کل بانک مرکزی  نرخ رشد اقتصادی بدون نفت را در سه ماهه نخست امسال را  ۵.۲ درصد و با نفت را ۶.۲ درصد اعلام کرد و افزود : بخش نفت در این مدت نرخ رشد حدود ۱۶.۵ درصد داشت که خیلی وضعیت خوبی بود و  پیش بینی می شود  در تابستان هم همین وضعیت در مورد نفت  ادامه پیدا یابد که بر روند رشد موثر است.

 

وی ابراز امیدواری کرد وضعیت رشد اقتصادی نیز در فصل تابستان از شرایط خوبی برخوردار باشد چراکه بخش‎های صنعت، خدمات و کشاورزی در تابستان وضعیت خوبی داشتند.

 

دکتر فرزین افزود :‌ سال گذشته به دلیل وضعیت خوب ارزی برای نخستین بار، نرخ رشد تشکیل سرمایه مثبت شد و این امر منجر به ادامه رشد بخش های اقتصادی شد و امسال هم نرخ رشد تشکیل سرمایه مثبت خواهد شد.

 

رئیس کل بانک مرکزی گفت:‌ شبکه بانکی باید تلاش کند تا  با تقویت تامین مالی به تشکیل سرمایه کمک کند چرا که این امر برای تحقق نرخ رشد های آتی حائز اهمیت است و نرخ رشد مثبت باقی خواهد ماند.

 

انتهای پیام/

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.