×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Monday, 15 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
امکان تبادل رمزارزها برای تجار از سه هفته آینده
خبرنگار: میلاد اصفهانی

به گزارش امید اقتصاد آنلاین، پیمان پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران امروز دوشنبه ۱۷ بهمن ماه در نشست خبری به مناسبت دهه فجر، گفت: در ۱۰ ماهه ابتدایی امسال ۴۵.۳ درصد افزایش صادرات غیرنفتی را داشتیم که ۱۸ درصد رشد در ارزش و ۳ درصد رشد وزنی نسبت به سال گذشته داشته است و این رقم بالاترین رکورد صادرات غیرنفتی کشور است و تا پایان سال این میزان از ۵۲ میلیارد دلار عبور می‌کند و رکورد بالاتری را ثبت خواهیم کرد.

 

وی افزود: این در حالی بوده است که با چالش‌هایی مثل آزادسازی قیمت‌ها، حذف ارز ترجیحی، مشکلات حوزه انرژی و قطعی گاز، جنگ روسیه و اوکراین که منجر به کاهش قیمت محصولات فلزی شد و همچنین اغتشاشات که علی رغم وجود این مسائل رکورد بالایی در صادرات غیرنفتی را ثبت کردیم.

 

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به وظایف این سازمان، اظهار کرد: استفاده از ظرفیت‌ها و تامین زیرساخت‌ها برای ۵ بازار چین، عراق، ترکیه، امارات و هند که حدود ۷۰ درصد از صادرات کشور را تشکیل می‌دهند، افزایش یافته است.

 

پیمان پاک افزود: سازمان توسعه تجارت استفاده از ظرفیت‌های مناطقی مثل آفریقا، اوراسیا، شرق آسیا و آمریکای لاتین که از نظر تجاری با کشورمان در ارتباط هستند و از نظر سیاسی نیز در جریان مقابل نیستند را در نظر دارد تا از ظرفیت این کشور‌ها برای افزایش صادرات و توسعه تجارت استفاده شود.

 

وی تاکید کرد: ارتباط نزدیکی با گمرک وجود دارد و همکاری مناسبی در این حوزه صورت گرفته است. یکی از این موارد همکاری در گمرک آستار است که موجب شد تا ۲۵ درصد افزایش ارزش و ۲۴ درصد افزایش وزنی صادرات با کشور روسیه را داشته باشیم.

 

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به چالش‌هایی که در حوزه گمرکات با آن مواجه هستیم، اظهار کرد: مهم‌ترین مسئله‌ای که در این حوزه با آن مواجه هستیم، فرسودگی در حوزه لجستیکی است که باید زیرساخت‌هایی با انجام مذاکرات ایجاد شود و با ایجاد یک پایانه صادراتی مناسب مسائل آن برطرف شود.

 

وی تاکید کرد: در حوزه لجستیکی مشکلات بسیاری وجود دارد که در کوتاه مدت نیز به راحتی برطرف نمی‌شود و باید بر آن تمرکز کنیم تا با اولویت حوزه لجستیک دریایی مشکلات این حوزه را برطرف کنیم.

 

پیمان پاک در ادامه تاکید کرد: یکی از مهم‌ترین مشکلات صادرکنندگان عدم توان رقابت با محصولات کشور‌های دیگر به دلیل تعرفه بالای صادرات محصولات ایرانی در کشور مقصد است که در این راستا موافقت‌نامه تجارت آزاد (با مذاکرات با ۵ کشور) صورت گرفت و تا اواخر تابستان سال آینده اجرایی می‌شود و با اجرای این توافقنامه تعرفه صادرات به این کشور‌ها به صفر می‌رسد که با توجه به اینکه برخی کشور‌های رقیب ایران مثل ترکیه و چین عضو این موافقتنامه نیستند موجب رقابت‌پذیری محصولات ایرانی در این پنج کشور خواهد شد.

 

در توافقنامه‌های تجارت آزاد با سوریه در برخی از کالا‌ها با سوریه به توافق نرسیده‌ایم و برخی دستگاه‌ها برای برخی کالاهایی که سوریه در آن‌ها مزیت دارد، ممنوعیت وضع کرده‌اند که همین مسئله مانع توافق تجارت آزاد با کشور سوریه شده است و بنظر می‌رسد با رفع این موانع و از بین رفتن ممنوعیت‌ها به زودی با کشور سوریه در توافقنامه تجارت آزاد به نتیجه برسیم.

 

وی در این نشست خبری گفت: در حوزه آبزیان توافقنامه‌های خوبی در حوزه صادرات آبزیان صورت گرفته که در نتیجه آن، رشد ۳۰۰ درصدی صادرات آبزیان به کشور روسیه را داشته‌ایم.

 

رئیس سازمان توسعه تجارت ابراز کرد: ترنور صنعت حلال در دنیا بالای ۱۰۰۰ میلیارد دلار است که با توجه به ظرفیت‌های کشور می‌تواینم از این ظرفیت استفاده کنیم.

 

پیمان پاک در ادامه افزود: ممنوعیت صادراتی به جز دو مورد که کالا‌های دامی بودند، نداشتیم و در خصوص عوارض صادرات نیز به این دلیل بوده است که اولویت کشور معیشت مردم و تنظیم بازار است و باید اولویت صادرات با کالای مازاد مصرفی کشور باشد.

 

وی گفت: با توجه به افزایش ظرفیت‌های صادراتی یکی از مشکلات جدی به خصوص در حوزه خلیج فارش کمبود حمل و نقل است و باید پیگیری‌های لازم برای ایجاد خطوط منظم ایجاد شود و با استفاده از تسهیلاتی که وجود داشت بخش خصوصی را فعال کردیم و ۱۰ کشتی در خلیج فارس توسط بخش خصوصی در حال حمل‌و‌نقل هستند. در این حوزه از ظرفیت‌های بخش خصوصی در غرب و شمال آفریقا و آمریکای لاتین نیز استفاده شده است.

 

پیمان پاک افزود: در حوزه پولی و بانکی نیز ایجاد ارتباط پیام‌رسان‌های بانکی بانک‌مرکزی ایران و روسیه و افزایش روابط بانک‌های تجاری کشور با بانک‌های تجاری کشورهای همسایه از جمله اقدامات برای توسعه تجارت در همکاری با بانک‌مرکزی است. در روابط بانکی روسیه با ایران تا پیش از این سیستم بانکی دو کشور ارتباط نداشتند و دو ویژگی مهم در نتیجه این اقدام وجود دارد.

 

وی ادامه داد: ارتباط برخی بانک‌های بزرگ روسیه با کشور برقرار شده که این بانک‌ها با کشورهای دیگر نیز ارتباط دارند و با استفاده از این بانک‌ها می‌توانیم روابط خود با بانک‌های کشورهای دیگر را نیز برقرار کنیم. از طرفی نیز با ایجاد ارتباط بین بانک‌های کشور با این بانک‌های بزرگ روسی، گشایش LC ایجاد می‌شود و از این پس می‌توانیم در بانک‌هایی که به شبکه ارتباطی کشورمان متصل می‌شوند لاین اعتباری باز کنیم. مسئله‌ای که تا پیش از این امکان آن وجود نداشت.

 

به گفته رئیس سازمان توسعه تجارت، تغییر رویه صندوق‌های ضمانت صادرات با بیش از ۱۰ کشور ایجاد شده است. با انعقاد قرارداد‌های تعهدآور با صندوق ضمانت و بیمه کشور مقصد مبادلات انجام شده است که موجب کاهش ریسک صندوق‌ها و افزایش گستره استفاده از آن‌ها شده است.  وی تاکید کرد: در راستای توسعه صادرات از ظرفیت تهاتر نیز به خوبی استفاده شده است.

همچنین بازگشت ارز صادرکنندگان و عمومی کردن رویه واردات در برابر صادرات غیر از صادرات پتروشیمی و فلزات را داشتیم. میزان تهاتر با کشورهای دیگر بیش از ۲ میلیارد دلار است و با ویژگی‌هایی که تهاتر دارد به دلیل ترکیب صادرات و واردات، تهاتر در نهایت سود تجار را افزایش می‌دهد.

 

پیمان پاک افزود: به زودی بازار مبادلات ارز و طلا نیز آغاز به کار خواهد کرد که از ظرفیت آن نیز می‌توانیم استفاده کنیم. واردات شمش طلا توسط واردکنندگان خرد و متوسط نیز از جمله اقداماتی بوده که برای تسهیل واردات طلا با همکاری بانک‌مرکزی انجام شده است.

 

وی ضمن اشاره به افزایش ظرفیت‌های صادراتی گفت: یکی از مشکلات جدی به خصوص در حوزه خلیج فارس کمبود حمل و نقل است و باید پیگیری‌های لازم برای ایجاد خطوط منظم ایجاد شود و با استفاده از تسهیلاتی که وجود داشت بخش خصوصی را فعال کردیم و ۱۰ کشتی در خلیج فارس توسط بخش خصوصی در حال حمل‌و‌نقل هستند. در این حوزه از ظرفیت‌های بخش خصوصی در غرب و شمال آفریقا و آمریکای لاتین نیز استفاده شده است.

 

رئیس سازمان توسعه تجارت در ادامه گفت: در استفاده از رمزارزها در تجارت نیز دو مشکل وجود داشت. اولین مسئله مشکلات قانونی بود که با مصوبات شورای امنیت و هیئت دولت مشکلات قانونی استفاده از رمزارزها در تجارت برطرف شده است. مسئله دوم سازوکار استفاده از رمزارزها و نرم‌افزار و حوزه IT است که فضای مشابه بازار نیما برای رمزارزها ایجاد شود.

با اقدامات بانک‌مرکزی و اتاق‌های بازرگانی این زیرساخت نیز در حال فراهم شدن است. بانک‌مرکزی در حال ایجاد حساب واسط ریالی است و حداکثر تا سه هفته آینده با فراهم شدن شرایط و ایجاد سازوکار مورد نیاز، افرادی که به طور قانونی رمزارز استخراج کرده‌اند و همچنین صادرکنندگانی که در برابر صادرات خود رمزارز دریافت کرده‌اند، می‌توانند از رمزارز خود برای واردات استفاده کنند و یا رمزارز خود را به واردکنندگان بفروشند.

 

انتهای پیام/

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.