×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Saturday, 13 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
نگذاریم خودروسازان ۱۰۰ برابر هپکو دچار چالش شوند
خبرنگار: میلاد اصفهانی

به گزارش امید اقتصاد آنلاین، «سیدرضا فاطمی امین» با حضور در برنامه صف اول شبکه خبر مهمترین شاخص در اقتصاد را تولید عنوان کرد و گفت: براساس گزارش مرکز آمار، در 3 ماهه اول امسال رشد تولید در بخش صنعت 5.1 درصد بوده است. در 5 ماهه اول امسال نیز شاخص تولید در شرکت های صنعتی بورسی 6.7 درصد رشد داشته است.

 

وی با اعلام اینکه امسال خودروی ناقص کف پارکینگ نداریم، افزود: در فولاد 10 درصد، خودروی سواری کامل 280 درصد، اتوبوس و ون 140 درصد، ظروف 13 درصد رشد تولید داشته ایم. در روغن نباتی نیز تولید منفی بوده اما در واحدها کمبود نداشتیم و این نشان می دهد سال گذشته این کالا قاچاق می شد.

 

وزیر صنعت اضافه کرد: میزان مصرف برق در صنایع 13 درصد رشد داشته و این نشان دهنده رشد تولید است.

 

وی با تأکید بر اینکه صادرات ما همیشه به نفت گره خورده بود و نفت در تراز تجارت خارجی و در بودجه دولت اثر می گذارد، تصریح کرد: درحال حاضر به جایی رسیدیم که تراز تجارت بدون نفت کشور به صفر نزدیک می شود به نحوی که در 6 ماهه اول سال 26 میلیارد دلار واردات و 24 میلیارد دلار صادرات داشته ایم.

 

فاطمی امین گفت: باید تمرکز ما صادرات کالاهای دانش بنیان، تجهیزات پزشکی و کاتالیست باشد. علاوه بر این صادرات در6 ماه اول امسال از نظر ارزشی 13 درصد رشد داشته اشت اما رشد صادارات کالاهای صنعتی 30 درصد بود.

 

و در ادامه صحبت های خود به پیمان شانگهای اشاره کرد و افزود: یک چهارم کل خشکی های دنیا ،40 درصد جمعیت جوان دنیا، یک سوم رشد اقتصادی جهان و بزرگترین مصرف‌کننده و تولیدکننده انرژی دنیا در کشورهای عضو شانگهای است و این موارد قدرتی به شانگهای می دهد که تصمیمات آن بین المللی باشد نه منطقه ای.

 

* پیشنهاد ایجاد کانال مالی بدون دلار و یورو در سازمان همکاری های شانگهای

 

وی گفت: بعد از اینکه دو بار پیشنهاد عضویت ما در شانگهای پذیرفته نشد امسال پذیرفته شد. ارتباطات اقتصادی ، فرهنگی و سیاسی به ما کمک می کند کار را توسعه دهیم. پیشنهاد شد کانال مالی بدون دلار و یورو ایجاد کنیم که مورد استقبال اعضا قرار گرفت. البته اوراسیا هم مهم است و تعرفه ها بین کشورهای عضو صفر است. علاوه بر این امسال 9 دور مذاکره شده و قرار است حداکثر تا یک سال آینده به اوراسیا بپیوندیم.

 

وزیر صنعت با اعلام اینکه معدن نقطه شروع تولید است که در این بخش بیشتر در حوزه شناسایی و اکتشاف ذخائر معدنی عقب‌ماندگی داریم، اظهار داشت: ما به درستی کشور را اکتشاف نکرده ایم. ذخائر سنگ آهن برای 15 سال آینده بیشتر اکتشاف نشده است. از مهر سال گذشته اقداماتی شروع شده و مناطق کشور را به 3 قسمت تقسیم کردیم و تا سال 1403 باید در مناطق یک و 2 ذخائر معدنی اکتشاف شود.

 

فاطمی امین اضافه کرد: باید به سمتی برویم که فرآوری بیشتری داشته باشیم. در حال حاضر خام فروشی معدنی یک درصد است که معقول است اما به جای شمش فولاد باید ورق صادر کنیم. تمرکز ما این است که کالاهای معدنی تا حد امکان فرآوری و با ارزش افزوده بیشتری صادر شود. البته معادن غیر فعالی هم داریم که باید سریع تر فعال شوند.

 

وی با بیان اینکه 4 هزار معادن غیر فعال در بخشش غیر فلزی و معادن مصالح ساختمانی داریم ، گفت: در دسته اول معادن فلزی تمامی معادن بزرگ به جز یک معدن فعال هستند اما 50 درصد معادن مصالح ساختمانی غیر فعالند. قرار شده معادن غیر فعال را به مزایده بگذاریم که از شنبه شروع شده و بیش از 5 هزار پروانه بهره برداری به مزایده گذاشته شده است.

 

این مقام مسئول در وزارت صنعت اعلام کرد: سال گذشته 10 هزار میلیار تومان درآمد از محل حقوق دولتی معادن دریافت شد که امسال 19 هزار میلیارد تومان دریافت شد. در معادن فلزی مانند مس و سنگ آهن نیز به جز یک مورد معدن غیر فعال به دلیل تخلف ، تمامی معادن فعال هستند و حتی بیش از ظرفیت برداشت دارند. در معادن غیر فلزی مثل سیلیس 20 درصد معدن غیر فعال داریم. در حوزه مصالح ساختمانی که عمدتا معادن کوچک هستند، غیر فعال زیاد داریم که یکی از پروژه های ما فعال سازی معادن کوچک است.

 

فاطمی امین با اشاره به اینکه در 6 ماهه اول امسال تولید ماشین‌آلات معدنی 100 درصد افزایش پیدا کرده است، افزود: 9 پروژه شروع شده که یکی نوسازی و بهسازی واحدهای تولیدی است و همزمان با آن نوسازی و بهسازی ماشین‌آلات را هم در دستور کار داریم. با همکاری بانک مرکزی 50 هزار میلیارد تومان برای نوسازی و بازسازی بنگاه های صنعتی تخصیص داده می شود. تمرکز ما بازسازی ماشین‌آلات واحدهایی است که باعت افزایش کیفیت و کاهش هزینه تولید شود.

 

* لازمه تحقق دولت هوشمند تغییرات در داخل خود وزارت صنعت است

 

وی تأکید کرد: برای رسیدن به دولت هوشمند تا داخل وزارت‌خانه را تغییر ندهیم اتفاق نمی‌افتد. در داخل وزارت خانه سامانه پایش طراحی کردیم که تمامی متغیر های کلان حوزه صنعت، معدن و تجارت رصد و بر مبنای آن برنامه ریزی می شود. البته به شاخص هایی در مورد فعالیت کسب و کارها می رسیم که به مسئولان وزارت صمت کمک می کند هوشمندانه عمل کنند و متمرکز بر اهداف باشند.

 

وزیر صنعت اضافه کرد: در این سامانه تمام داده هایی که در بخش صمت لازم است حاکمیت بداند داشبورد و منظم می شود. مثلا در بورس کالا قیمت پت چقدر است و روزانه رصد می شود. از طریق همین سیستم، بازار فولاد در سال گذشته تنظیم شده است. زمانی هوشمند هستیم که 3 ماهه آینده را پیش بینی کنیم. از بین 300 داشبورد سامانه پایش 170 داشبورد کامل شده و تا آخر آبان تکمیل می شود. در اقتصاد دانش بنیان باید وزارت خانه دانش بنیان باشد.

 

وی در خصوص سامانه جامع تجارت هم به ارائه توضیحاتی پرداخت و افزود: سامانه جامع تجارت توسعه پیدا کرده و کامل شده است. به طور مثال کد رهگیری اجرایی شد و امروز 240 میلیون قطعه لوازم یدکی کد رهگیری دارند. در سامانه شفافیت در فروشگاه ها ، 5 هزار و 600 فروشگاه اطلاعات را ثبت کرده اند و تا آخر سال به 200 هزار فروشگاه ارتقا می یابد که از احتکار و گران فروشی جلوگیری می کند.

 

وزیر صنعت با اعلام اینکه روندها برای رسیدن به افق 1404 مثبت است، گفت: سال گذشته هدف صادرات 45 میلیارد دلاری بود که به 48 میلیارد دلار رسیدیم. امسال 50 میلیارد دلار هدف‌گذاری شده که تا پایان سال به بیشتر از این میزان می‌رسیم.صادرات 75 هزار میلیارد دلاری تا 1404 هدف‌گذاری شده که به آن خواهیم رسید ضمن اینکه ترکیب صادرات را هم عوض می کنیم.

 

وی در رابطه با صنعت خودرو حذف قرعه کشی نیز افزود: محصولات سایپا از قرعه کشی خارج شده اند. در ایران خودرو هم هایما خارج شده و تارا هم به زودی خارج می شود. البته تا پایان سال قرعه کشی خودرو حذف خواهد شد. علاوه بر این برنامه تولیدی شرکت ها و واردات در کنار هم می تواند عرضه و تقاضا را متعادل کند.

 

فاطمی امین در خصوص واگذاری خودروسازها، گفت: طبق دستور رئیس جمهور قرار بود واگذاری خودروسازها تا آخر شهریور تعیین تکلیف شود. واگذاری مهم است اما اگر واگذاری نادرست انجام شود شرکت ها بعد از چند سال با انبوهی از بدهی دوباره تحویل دولت داده می شوند مثل هپکو. خودروسازی ها 100 برابر هپکو هستند و اگر چالشی در حوزه واگذاری ایجاد شود 100 برابر خواهد بود. قیمت گذاری این شرکت های خودروساز انجام شده است در این مسیر 700 ابلاغ کارشناسی رسمی صورت گرفته است.

 

وی افزود: باید توجه شود که چگونه این شرکت ها واگذار شود تا ساختار صنعت خودرو اصلاح شود به این منظور به مدل 6 لایه رسیدیم. در بحث واگذاری این شرکت‌ها در مرحله نهایی مذاکرات با سازمان خصوصی سازی هستیم.

 

انتهای پیام/

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.