×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Friday, 24 May , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
فقر زدایی، رسالت بانک کشاورزی در برنامه بانکداری پیوندی
خبرنگار: میلاد اصفهانی

به گزارش امید اقتصاد آنلاین به نقل از بانک کشاورزی، محمدرضا پویافرد، معاون مدیر عامل بانک در امور اعتباری با بیان مطلب فوق افزود: یکی از بزرگترین دستاوردهای  بانک کشاورزی در مسیر فقرزدایی از روستاهای کشور، عملکرد موفق این بانک در اجرای طرح تامین مالی خرد و برنامه بانک داری پیوندی و حمایت از ایجاد کسب و کارهای پایدار در 2 هزار روستای دور افتاده است.

 

وی تصریح کرد: بانک کشاورزی در طرح تامین مالی خرد با رویکرد بانکداری پیوندی با پرداخت بالغ بر 5 هزار میلیارد ریال تسهیلات خرد به بیش از 84 هزار نفر در قالب 5 هزار گروه خودیار روستایی، تاثیر به سزایی در توانمندسازی، فقرزدایی و بهبود معیشت روستائیان با تاکید بر زنان و جوانان روستایی داشته است.

 

پویافرد اظهار داشت: این طرح با حمایت مالی و اعتباری بانک کشاورزی و مشارکت فعال 191 شعبه این بانک و با همکاری صندوق بین الملل توسعه کشاورزی سازمان ملل متحد (IFAD)، سازمان بهزیستی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و موسسات و بنیادهای خیریه به عنوان تامین کنندگان هزینه های تشکیل، آموزش و توانمندسازی گروه های خودیار و با مدیریت اجرایی موسسه تاک در23 استان کشور در حال اجرا است.

 

معاون مدیر عامل بانک کشاورزی از تصویب 10 هزار میلیارد ریال اعتبار جدید برای تداوم این طرح در سال جاری خبر داد و گفت: نظر به اهمیت و اثرگذاری بالای  پروژه تامین مالی خرد و به منظور تداوم تامین مالی این طرح، با مصوبه هیات مدیره بانک درسال جاری مبلغ 10 هزار میلیارد ریال اعتبار جدید برای این طرح مصوب شده است.

 

پویا فرد با اشاره به این که طرح تشکیل گروه های خودیار و برنامه بانکداری پیوندی، یک پروژه جهانی است که صندوق بین المللی توسعه کشاورزی برای ریشه کن کردن فقر در جهان ایجاد کرده و در 75 کشور در حال اجرا است، اظهار داشت: این طرح از سال 1381 در ایران با همکاری بانک کشاورزی، موسسه تاک، نماینده ایفاد و سازمان بهزیستی اجرایی شد و طی آن، پس از شناسایی و انتخاب روستاهای هدف و تشکیل گروه های خودیار، توانمندسازی این گروه ها برای انجام کسب و کارهای خرد و آموزش مدیریت مالی به اعضای گروه انجام می شود، به نحوی که هر گروه خود یار فرم یک تعاونی را دارد که می تواند خود اتکا باشد.

 

بانک کشاورزی نیز وظیفه تامین منابع مالی و فراهم کردن سرمایه برای توسعه کسب و کار افراد گروه را بر عهده دارد که در قالب تسهیلات و بدون اخذ ضامن غیر، انجام می شود.

 

وی افزود: روال بازپرداخـت تسـهیلات بـه صـورت پنج سـاله اسـت و رونـد فعالیـت و بازپرداخـت تسـهیلات بـه گونـه ای طراحـی شـده كـه گـروه های تشـكیل شـده بعـد از گذشـت ایـن بـازه زمانـی بتواننـد روی پـای خـود ایسـتاده و نیـازی بـه حمایـت و منابـع مالـی نداشـته باشـند.

 

پویافرد خاطر نشان کرد: تجربـه سـال های گذشـته حمایـت مالی بانك كشـاورزی از این گروه ها نشـان می دهد كه تجربه بسـیار موفقـی بـوده چرا كـه گروه هـای دریافت كننـده تسـهیلات، بالای ۹۹ درصـد بازپرداخـت بـه موقـع تسـهیلات را داشـته اند و چنین رونـدی نشـان دهنده ایـن اسـت كـه گروه هـا توانسـته اند بـه درآمد و تمكن مالی رسـیده و در بازپرداخت اقسـاط تسـهیلات مشـكلی نداشـته باشند.

 

انتهای پیام/

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.