×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Friday, 24 May , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
متناسب سازی حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی از جمله بازنشستگان در دو مرحله انجام شد/توافق‌ ایران و چین وارد مرحله اجرا شد
خبرنگار: میلاد اصفهانی

به گزارش امید اقتصاد آنلاین سید احسان خاندوزی روز سه شنبه در نشست خبری خود با تسلیت فرا رسیدن ماه محرم و ایام سوگواری و عزاداری سالار شهیدان و سرور آزادگان جهان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) و یاران با وفای آن حضرت، آخرین آمارها و شاخص های اقتصادی را به رسانه ها ارایه کرد.

 

وی گفت: یکی از شاخص هایی که وضعیت بنگاه‌ها و تولیدکنندگان کشور را و هم‌چشم انداز کوتاه مدت را حکایت می‌کند، شاخص مدیران خرید اقتصاد است که در خرداد ۵۳.۲۸ بود که همچنان بالای ۵۰ بوده که به معنای رونق در اقتصاد است.

 

وی با یادآوری اینکه شاخص شامخ یکی از شاخص‌هایی است که هم وضعیت بنگاه‌ها و هم چشم اندازی برای آینده را نشان می‌دهد، اظهار داشت: شامخ صنعت نیز در خردادماه عدد ۵۵.۳۰ را ثبت کرده است.

 

تداوم رشد تولید شرکت‌های بزرگ در خرداد

سخنگوی اقتصادی دولت با اعلام اینکه شاخص تولید صنعتی شرکت‌های بزرگ در خردادماه نسبت به خرداد سال گذشته ۲.۱ درصد رشد را نشان می‌دهد، افزود: از ۱۳ صنعت منتخب این شاخص، ۱۲ صنعت نسبت به خرداد سال گذشته رشد مثبت داشتند.

 

وی ادامه داد: در جزئیات این شاخص نیز در بخش ماشین آلات و تجهیزات در خرداد امسال نسبت به خرداد سال گذشته ۱۰.۵ درصد رشد و در بخش دارویی ۱۱.۷ درصد رشد را شاهد هستیم.

 

خاندوزی گفت: تمام این‌ متغیرها حاکی از بهبود تولید در بنگاه های اقتصادی است و شاخص های نیروی انسانی و سرمایه کشور نشان‌می دهد.

 

کاهش نرخ بیکاری ناشی از رونق تولید است

سخنگوی اقتصادی دولت با بیان اینکه نرخ بیکاری بهار امسال به عدد ۸.۲ درصد رسید که عددی کم سابقه است، گفت: ورود حوزه تولید به رونق و چشم انداز مثبت پیش روی فعالان اقتصادی خود را در کاهش نرخ بیکاری خرداد نشان داده است.

 

وی به ارایه آماری از نرخ بیکاری در کشور و تحلیل این آمار پرداخت و گفت: در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته حدود ۷۲۸ هزار نفر به جمعیت شاغلین کشور افزوده شد اما کاهش نرخ بیکاری در بهار امسال همزمان با بالارفتن جمعیت فعال و افزایش نرخ مشارکت اقتصادی بود.

 

خاندوزی با یادآوری اینکه نرخ مشارکت اقتصادی در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته ۰.۳ درصد افزایش پیدا کرده است، اظهار داشت: شاخص مربوط به بیکاری فارغ‌التحصیلان با ۱.۱ درصد کاهش به عدد ۱۲.۱ درصد رسید.

 

وی گفت: اشتغال ناقص در بهار امسال ۱.۴ درصد کاهش یافته و کل اشتغال ناقص به رقن ۸.۳ درصد رسیده است.

 

به گفته وزیر اقتصاد، نرخ بیکاری جوانان کشور، یعنی بازه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال نیز از ۲۴ درصد به ۲۱.۶ درصد کاهش پیدا کرده است.

 

خاندوزی همچنین گفت که در خردادماه گذشته نرخ بیکاری در ۲۵ استان کشور کاهشی، در ۲۴ استان تک رقمی و در ۷ استان دو رقمی بوده است.

 

سخنگوی اقتصادی دولت درباره تحولات قیمتی در حوزه اقتصاد گفت: باید منتظر آمار تیرماه ماند اما آمارها تا روز ۲۲ تیرماه حکایت از آن دارد که با توجه به اتفاق های که در تعاملات بین المللی و کنترل تورم از طریق سقف رشد نقدینگی و سایر اقدامات برای مهار تورم رخ داده، در بیشتر بازارهای رسمی کشور در تیرماه شاهد ثبات قیمتی بهتری نسبت خرداد و اردیبهشت خواهیم بود که به محض نهایی شدن آمار اعلام‌می شود.

 

بازار آفریقا ۱۰ سال مغفول مانده بود

سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به سفر رییس جمهور به سه کشور آفریقایی در هفته گذشته خاطر نشان کرد: بازار آفریقا بیش از هزار و ۲۰۰‌میلیارد ظرفیت دارد که سهم تجارت ایران در پایان دولت قبل فقط ۶۰۰ میلیون دلار بوده ولی در طی یک سال و نیم‌ گذشته به ۱ میلیارد و ۲۰۰‌میلیون دلار افزایش یافته است.

 

وی با ابراز امیدواری از اینکه در سال آینده سقف تعاملات تجاری با قاره آفریقا افزایش یابد، اظهار داشت: بسیاری از کشورها از این فرصت‌های صادراتی استفاده خوبی می‌کنند؛ فرانسه ۲۷ برابر و آمریکا ۴۰ برابر و برزیل ۱۲ برابر ایران صادرات به آفریقا دارند.

 

خاندوزی افزود: متاسفانه طی دوره‌ای ۱۰ ساله این ظرفیت‌ها مغفول مانده بود و امیدواریم سفر رییس جمهور گرهگشایی بسیاری از مسائل باشد.

 

خاندوزی با اشاره به سفر هیات اقتصادی کشورمان به چین گفت: برگزاری کمیسیون‌ مشترک همکاری ایران و چین در این سفر رقم خورد و در دل این سفر توافقات خوبی برای پروژه‌های دقیق وزارتخانه ها رقم خورد. در این سفر توافقات خوبی صورت گرفت که در ماه های آینده با شروع به کار شدن پروژه‌ها شاهد تحولات خوبی خواهیم بود.

 

حساب ویژه پیشرفت و عدالت برای همه استانها

سخنگوی اقتصادی دولت با برشمردن تصمیم‌های جدید دولت برای تقویت تسهیلات اشتغالزایی اظهار داشت: برای نخستین بار به منظور بهره‌مندی استان‌ها از تسهیلات اشتغال‌زایی در تبصره ۱۸ قانون بودجه، حساب ویژه پیشرفت و عدالت برای همه استان‌ها افتتاح شد که امسال ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از محل بودجه به منظور اشتغال حمایتی تخصیص پیدا خواهد کرد.

 

وی خاطر نشان کرد که تنظیم دستورالعمل ایجاد این حساب‌ها کمی زمانبر بود اما در نهایت ۲۶ تیرماه ابلاغ شد.

 

خاندوزی با یادآوری اینکه علاوه بر این بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای اشتغالزایی عادی بنگاه‌ها اختصاص خواهد یافت، افزود: دولت امسال برای ارائه تسهیلات اشتغالزایی، به سمت تمرکز زدایی از پایتخت و ارائه اختیارات به استان‌ها حرکت کرده است.

 

وی اظهار داشت: هم‌چنین تمرکز دولت رصد تسهیلات پرداختی از طریق سامانه است تا برخلاف گذشته پول پاشی صورت نگیرد و ‌وام گیرندگان به تعهدات اشتغالزایی شان به صورت دقیق عمل کنند.

 

نتایج اقدامات دولت در برخورد با سفته بازان نمایان شده است

خاندوزی در ادامه اقدامات دولت در سه ماه گذشته در خصوص مقابله با سفته بازی در بازارهای دارایی را یاد آورد شد که به مرور آثار خود را نشان خواهد داد.

 

وی از صدور ۶۳ هزار برگه مالیاتی برای خانه‌های خالی به ارزش حدود ۱۴۰۰ میلیارد تومان در سه ماهه اخیر خبر داد و گفت: تمرکز اصلی بر افرادی بود که ۲ واحد به بالا منزل خالی در اختیار داشتند.

 

به گفته وزیر اقتصاد، در کنار استفاده از ابزار مالیاتی، سایر مولفه‌ها مانند کنترل رشد نقدینگی منجر به تعادل قیمت‌ها در ماه‌های آتی خواهد شد.

 

دولت و همسان سازی حقوق بازنشستگان

از سخنگوی اقتصادی دولت درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان سوال شد و اینکه آیا مصوبه کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در این خصوص شامل اقشار کارگری نیز خواهد شد؟ که خاندوزی در پاسخ گفت: متناسب سازی حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی از جمله بازنشستگان در دو مرحله انجام شد که رضایت این قشر را به دنبال داشت ولی در مورد خبر کمیسیون رونامه و بودجه فعلا در لایحه برنامه هفتم توسعه چنین حکمی وجود ندارد. اگر در کمسیون تلفیق و صحن‌ مجلس مصوب شود، حتماً دولت آن را در دستور کار اجرای خود قرار خواهد داد.

 

شناسایی ۵۵۰ سلبریتی برای دریافت مالیات

خاندوزی درباره تاکید دولت برای افزایش درامد مالیاتی و عدم پرداخت مالیات از سوی سلبریتی ها و برنامه دولت در این باره، عنوان کرد: تمرکز دولت بر مسئله شناسایی درآمد ها بوده است و ۵۵۰ کاربررسانه های اجتماعی با درآمد تبلیغاتی بالا شناسایی شده اند و ۱۲۳ نفر که حدود ۲ هزار ۳۰۰ میلیارد تومان درآمد واریزی به حساب هایشان بوده، شناسایی شدند.

 

وی گفت: برای دولت درآمد چهره‌ها و سایر گروه های اجتناعی تفاوتی ندارد و براساس احکام‌قانون عمل خواهد شد.

 

وزیر اقتصاد درباره اخذ مالیات از مالکان خانه‌ها در منطقه باستی هیلز نشینان لواسان گفت: براساس آخرین عدد حدود ۴۵ هزار خانه لوکس برگه مطالبه مالیاتی برایشان صادر شده است‌.

 

رشد شرکت‌های بورسی بر اساس تولید و قیمت محاسبه می‌شود

وی در پاسخ به این سوال که آمار منتشر شده رشد شرکت های صنعتی بورسی نشان می‌دهد رشد نقطه به نقطه روند نزولی دارد، پیش‌بینی دولت از این روند چیست، گفت: رشد شرکت های صنعتی بورس براساس تولید و قیمت محاسبه می‌شود، این شرکت ها در تولید نسبت به آمار مشابه سال قبل ۲.۱ تا ۲.۲ درصد افرایش رشد تولید داشته اند.

 

خاندوزی افزود: در قیمت هم روند افزایشی بوده ولی انتظارات بیش از این است‌. دولت بیشتر شرکت ها را دارای پتانسیل بهتر در ماه های آینده می داند.

 

با نرخ‌گذاری ثابت خوراک پتروشیمی مخالفیم

سخنگوی اقتصادی دولت در باره نرخ خوراک پتروشیمی ها گفت: وزارت اقتصاد با نرخ گذاری ثابت مخالف و معتقد است باید مبنای نرخ‌گذاری خوراک پتروشیمی ها بر اساس فرمول باشد؛ مبنا قرار گرفتن فرمول می‌تواند عاملی برای پیش‌بینی پذیر شدن بازارها برای فعالان اقتصادی باشد.

 

خاندوزی افزود: پیشنهاد وزارت اقتصاد بر این مبناست که فرمول مبنایی برای ۳ سال و یا حتی تا پایان برنامه هفتم توسعه باشد تا سرمایه‌گذاران بتوانند بر مبنای آن فعالیت‌های خود را سامان دهند در همین راستا فردا جلسه‌ای اضطراری در کمیسیون اقتصادی دولت برگزار می‌شود.

 

وزیر صمت درباره انتخابات اتاق ایران اطلاع رسانی می کند

وزیر اقتصاد در پاسخ به سوال حکم شورای عالی نظارت بر اتاق بازرگانی درباره انتخابات چه بود؟ گفت: با توجه به اینکه وزیر صمت مسئولیت عالی شورای نظارت را دارد اجازه دهید ایشان با تفصیل جزئیات را اطلاع رسانی‌کنند.

 

هدف دولت از وضع پایه‌های مالیاتی، تنظیم‌گری در جامعه است

خاندوزی در پاسخ به سوال دیگری با بیان این‌که هدف دولت از وضع پایه‌های مالیاتی و اجرای قوانینی هم‌چون مالیات بر سوداگری، جذب منابع بودجه‌ای نیست،گفت: هدف دولت سیزدهم این است که پایه‌های مالیاتی به تنظیم‌گری در جامعه منجر شود.

 

وزیر اقتصاد خاطر نشان کرد: این دولت برای اولین بار نرخ مالیات بر تولید را ۷ درصد کاهش داده است و ‌همچنین به منظور کاهش هزینه‌های اصناف، امسال مالیات مقطوع نیمی از اصناف صفر بوده است.

 

آخرین وضعیت تخصیص سهام به متولدان سالهای ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲

سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به تخصیص اعتبار برای صندوق‌های سهام متولدان ۱۴۰۰ تاکنون، اظهار داشت: قانون جوانی جمعیت مصوب آبان ۱۴۰۰ بود و در قانون بودجه همان سال ردیف اعتبار برای اختصاص سهام در نظر گرفته نشده بود.

 

وی افزود: در قانون بودجه ۱۴۰۱ مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اختصاص سهام به یک میلیون متولد همان سال در نظر گرفته شد که تا امروز ۶۰۰ میلیارد تومان تخصیص یافته است.

 

خاندوزی ادامه داد: وزارت اقتصاد تا امروز برای والدین متولدان سه ماهه اول، و سه ماهه دوم فراخوان داده است؛ ثبت نام متولدین سه ماهه اول به پایان رسیده و سه ماهه دوم در شرف اتمام است.

 

به گفته وزیر اقتصاد، تا امروز ۴۹۳ هزار و ۶۷۱ نفر از متولدین توسط والدین ثبت نام شده اند و بزودی با اتمام آن، والدین متولدان سه ماهه سوم فراخوان می شوند.

وی یادآور شد: درباره متولدان ۱۴۰۰ و ۱۴۰۲ در بودجه سنواتی اعتباری در نظر گرفته نشده است ولی با این وجود با نظر مساعد و همراهی رییس سازمان برنامه و بودجه قرار است از منابع عمومی تامین اعتبار صورت گیرد و در این راستا مکاتباتی با سازمان برنامه انجام و درخواست شده مبلغ یک هزار میلیارد تومان جهت اختصاص سهام به متولدان ۱۴۰۰ و دو هزار میلیارد تومان جهت متولدان ۱۴۰۲ اعتبار اختصاص یابد.

 

خاندوزی ابراز امیدواری کرد که با همراهی سازمان برنامه و تامین اعتبار مورد نیاز، بتوانیم متولدان این دو سال را هم فراخوان کنیم.

 

حق رای مازاد سهامداری چهار بانک خصوصی در اختیار وزارت اقتصاد است

خاندوزی در پاسخ به سوالی درباره برگزاری مجامع بانک های خصوصی اظهار داشت: براساس تبصره ۲ ماده ۵ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، بانک‌ها باید سقف سهامداری مجاز را مراعات کنند و اگر این نسبت رعایت نشد، حق رای سهام مازاد در اختیار وزارت اقتصاد قرار می‌گیرد. بنابراین وزارت اقتصاد سهامدار نمی‌شود.

 

وزیر اقتصاد تاکید کرد: هم‌اکنون به غیر از سه بانک ملت، تجارت و صادرات که از گذشته دولتی بودند، وزارت اقتصاد سهامدار هیچ بانک خصوصی دیگری نیست اما حق رای سهام مازاد ۴ بانک را در اختیار دارد.

 

وی ادامه داد: حق رای ناشی از ۶۱ درصد سهام موسسه ملل، حق رای ناشی از ۶۶ درصد سهام بانک رفاه، حق رای ناشی از ۶۰ درصد سهام بانک آینده و حق رای ناشی از ۶۶ درصد سهام بانک ایران زمین در اختیار وزارت اقتصاد است.

 

سخنگوی اقتصادی دولت افزود: در مورد دو بانک رفاه و موسسه ملل هیچ مساله‌ای وجود نداشته و همه مجامع برگزار و صورت‌های مالی تصویب شده است و به محض اینکه صورت‌های مالی سال ۱۴۰۱ نهایی شود مجمع برگزار می‌شود و مشکلی از این بابت وجود ندارد اما بانک ایران زمین به جهت اینکه مشمول ماده ۳۹ قانون پولی و بانکی شده است، اختیار حق رای به بانک مرکزی منتقل شده است.

 

خاندوی همچنین گفت: در مورد بانک آینده به‌خاطر اینکه برخی سهامداران شکایتی را به دیوان عدالت اداری کرده بودند، باوجود اینکه دیوان مصوبه بانک مرکزی را تایید کرده بود، اخیرا این نهاد مجددا دستور توقف اجرای مصوبه را داده است. در همین راستا فعلا اقداماتی انجام داده‌ایم، ازجمله اینکه حسابرس معتمد را معرفی کردیم و همچنین درخواست برگزاری مجمع عمومی را داده‌ایم اما همه اینها منوط به این است که موضوع در دیوان عدالت اداری تعیین تکلیف شود.

 

رویکرد دولت در مهار تورم

خاندوزی با تشریح برنامه های دولت برای مهار تورم اظهار داشت:‌ دولت به منظور مهار تورم، مجموعه اقداماتی را در بسته مهار تورم تصویب کرد. دو دسته عوامل بنیادین و کوتاه مدت در خصوص شکل گیری تورم وجود دارد.

 

سخنگوی اقتصادی دولت تاکید کرد: دولت برنامه های مهار تورم را با محوریت اعمال سیاست‌های کنترل نقدینگی و مدیریت انتظارات تورمی با تمرکز بر ۵ محور طراحی کرده که شامل باز مهندسی نظام تامین مالی دولت، تسویه‌ بدهی‌های دولت و بخش دولتی، کاهش ناترازی شبکه بانکی، کاهش ناترازی ارزی و اتخاذ یک سیاست پولی فعال است.

 

وی همچنین از سهم ۱۱ هزار و ۵۶۰ میلیارد تومانی دانش بنیان ها از بودجه امسال خبر داد و گفت:‌ بر اساس قانون بودجه سهم دانش بنیان‌ها به چند بخش اعتبارات معاونت علمی، پارک‌های وزارت علوم، پارک‌های جهاد دانشگاهی و هم‌چنین حمایت از طرح‌های نوآورانه تقسیم می‌شود.

 

خاندوزی یادآور شد: در ماه‌های نخست امسال به این دلیل که تحقق درآمدها با کُندی مواجه است، بخش مصارف نیز کمتر از بقیه ماه‌های سال است اما تاکنون نزدیک ۷۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات دانش بنیان‌ها اختصاص یافته است.

 

به گفته وی، دولت بخشی از منابع تسهیلات تبصره ۱۸ قانون بودجه امسال را به منظور افزایش سرمایه صندوق‌ها مورد استفاده قرار می دهد که این صندوق‌ها نیز نقش مهمی در تامین اعتبارات لازم دانش‌بنیان‌ها خواهد داشت.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.