×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Monday, 15 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
مافیای پنهان قاچاق مواد دخانی/ چه کسانی واسطه قاچاق سیگار هستند؟

به گزارش امید اقتصاد آنلاین به نقل از سایت مدارا،  در سال ۲۰۱۶ این شرکت ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه¬گذاری کرد و سازمان¬های مختلف درگیر را دعوت نمود تا برای مبارزه با قاچاق که خودش متولی عمده آن می باشد راه حل ارائه نماید. در سال ۲۰۰۰ کمیسیون اروپا با حمایت اغلب کشورهای عضو اتحادیه اروپا به دادگاه آمریکا علیه شرکت  P MIبه خاطر قاچاق سیگار و تنباکو شکایت کرد. براساس این شکوائیه شرکت مزبور از طرق مختلف قاچاق را هدایت می کند و این سبب از دست دادن میلیون ها یورو مالیات مربوط به گمرک و عوارض می گردد.

در نتیجه در سال ۲۰۰۴ شرکت  p MI پذیرفت مبلغ ۶۷۵ میلیون پوند به کمیسیون اروپا جهت فعالیت های مبارزه با قاچاق در اتحادیه اروپا بپردازد. سپس قراردادی میان کمیسیون اروپا و شرکت   P MI  تحت عنوان Project star منعقد شد تا بر اساس آن شفافیت در توزیع مواد دخانی در بازارهای اروپا حاکم شود و فرآورده های رسمی و غیررسمی موجود بطور مستمر پایش شود. شرکت های دخانیات منجمله P MI به شدت با بندهای معاهده جهانی کنترل دخانیات مخالفت ورزیده و با انواع و اقسام ترفندها سعی بر بی اثر ساختن روش ها و راهکردها برای کنترل دخانیات در سطح ملی و جهانی می نماید. شرکت های دخانی برای اثبات ادعاهای خود حتی برای تحقیقات نیز سرمایه گذاری می کنند و از چهره ها و سازمان های تاثیرگذار حمایت مالی می کنند تا نظرات مخالفتی خود را با مستندات توجیه نمایند و با اعداد و ارقام دولت¬ها و مجالس را متقاعد سازند که اقدامات کنترلی به ویژه افزایش مالیات منجر به از دست دادن اشتغال و تعطیلی واحدهای تولیدی و اقتصادی می شود.

به عنوان مثال این شرکت در سال ۲۰۱۱ آقای Will o Reilly رئیس سابق پلیس آگاهی لندن را به عنوان مشاور برگزید تا ایشان مطالب تهیه شده توسط این شرکت را در رسانه های عمومی انگلیس نشر و دفاع نماید.

به همین منوال در سال ۲۰۱۹  International  Eu  romo nitor را حمایت مالی کرد تا در زمینه جهان بدون دخانیات و نقش P MI در ترویج این ایده مشارکت نماید. یکی از ترفندهای مهم  شرکت های دخانی لابی¬گری با رجال و شخصیت¬های تاثیرگذار حاکمیتی در سطوح مختلف است تا در تصمیم سازی و مسائل مربوط به صنعت و تجارت دخانیات منویات خود را عملی ساخته و مانع از اعمال مواردی شوند که به نفع مردم و به سود خود می باشد.

در سال ۲۰۱۹ شرکت P MI، ۹۹۹/۴۹۹/۱ یورو در اروپا هزینه کرد و با استخدام دو نیروی تمام وقت در دفتر بروکسل فعالیت¬های مربوطه را اداره می کرد.

آمار به دست آمده حکایت از ۱۶۱ لابیست می کند که فقط در اتحادیه اروپا فعالیت می کند . هدف ممانعت و سنگ اندازی در مصوبات و اعمال مقررات سلامت¬بخش برای مردم که محدود کننده برای صنایع و تجارت مواد دخانی است. در انگلستان نقش مزورانه شرکت P MI به حدی رسید که دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس اعلام کرد در زمینه عرضه پاکت¬های سیگار ساده، بدون نقش و نگار (Plain P ac k eging) مناوره¬ای نداشته است!!

ولی بعداً آقای Crosby که واسطه این فعالیت بود از طریق یکی از لردهای مجلس عوام و وزیر ثروت معنوی انگلیس تلاش کرد تا با موضوع پاکت¬های ساده در مجلس انگلیس مخالفت شود. این موضوع منجر به افتضاح  L   y nton Crosby scandal  معروف شد.

یکی از فعالیت¬های مزورانه شرکت P MI ایجاد بسترها، سازمان ها، وب¬سایت¬ها و فعالیت¬های مختلف تبلیغی و ارشادی برای ترک سیگار است که با سرمایه¬گذاری کلان  انجام می گیرد. این ترفندها  به شدت توسط سازمان¬های علمی و بین¬المللی محکوم شده است.

شرکت های دخانی تلاش ها و راهکردهای متنوع و مختلف به کار می گیرند تا حضور مستقیم و غیرمستقیم و همچنین واسطه-های خود را در مجامع و سازمان های بین المللی مربوط به بهبود بخشی سلامت و اقتصاد در سطح ملی و بین المللی مطرح و نفوذ نمایند.

بدین¬شکل برای توجیه حضور فعالانه خود و گسترش عملیات بین¬المللی در صنعت و تجارت دخانیات تلاش می نمایند تا از طریق سود عایدات تحصیل شده به طور ماهرانه و حیله¬گرانه، قسمتی را برای فعالیت¬های بشردوستانه و تشویق به جهان عاری از دخانیات هزینه کند.

صنایع دخانیات همواره برای متقاعد نمودن سیاست گزاران و مسئولین دولتی برای جلوگیری از افزایش مالیات مواد دخانی از طریق توجیه زیادتر شدن قاچاق و همچنین بالاتر بردن ارقام مصرف مواد دخانی در داخل کشورها و  بزرگ سازی سهم قاچاق در آن ها این ترفند متداول و تجربه شده در بسیاری از کشورها را به کار می بندند. به هر صورت موضوع قاچاق مواد دخانی مشکل جدی بر سر راه تأمین سلامت عموم مردم از طریق محدود کردن تولید، توزیع و مصرف مواد دخانی و مانع افزایش مالیات برای کاهش مصرف و هزینه نمودن برای ارتقاء سلامتی مردم محسوب می شود.

به عنوان مثال انجمن تولید و صنعت دخانیات در استرالیا در ۲۰۱۱ اعلام نمود که ۹/۱۵ درصد سیگار مصرفی در آن کشور از طریق قاچاق تأمین می شود. این موضوع منجر به این شد تا دولت استرالیا تحقیق و بررسی جامع در این زمینه انجام دهد و معلوم شد حداکثر ۵/۱درصد سیگار مصرفی از طریق قاچاق می باشد و نهایتا دولت اعلام کرد ۲ تا ۳ درصد کل بازار مواد دخانی در استرالیا از قاچاق تأمین می شود. در حال حاضر کشور استرالیا نمونه بارز کنترل و مبارزه با دخانیات در سطح جهانی است.

متوسط قیمت پاکت سیگار در استرالیا حداقل ۴۰ دلار که حدود ۷۰ درصد آن مالیات می باشد و یکی از عایدات قابل توجه دولت به شمار می رود.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.