×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Friday, 19 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
برخورد انضباطی بامدیرانی که در مهلت ابلاغی بازارگردان معرفی نکنند

به گزارش امید اقتصاد آنلاین به نقل از بازار سرمایه، جعفر جمالی، معاون حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن بیان این مطلب گفت: مطابق مصوبه اخیر هیأت مدیره سازمان، کلیه ناشران اوراق بهادار ثبت شده نزد سازمان، مکلف به انعقاد قرارداد بازار گردانی و معرفی حداقل یک بازار گردان حسب مورد به بورس اوراق بهادار تهران و فرا بورس ایران ظرف مهلت ابلاغی از سوی بورس تهران و فرا بورس ایران شده اند.

وی ادامه داد: به واسطه این مصوبه، تمامی ناشران اوراق بهادار اعم از ناشران پذیرفته شده در بورس و فرا بورس ایران و همچنین ناشران ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ملزم به انعقاد قرارداد با حداقل یک بازار گردان و اعلام آن به بورس مربوطه خواهند بود. همچنین بر اساس مصوبه مذکور، شرکت‌های بورس اوراق بهادار تهران و فرا بورس ایران مکلف به رصد و نظارت بر این امر و رسیدگی به تخلف از آن مطابق مقررات هستند.

جمالی تاکید کرد: این مصوبه که در جهت الزام به وجود بازار گردان به ازا هر ورقه بهادار ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار در بازار سرمایه و تقویت نهاد بازار گردانی ابلاغ شده، به شدت و با قاطعیت از سوی سازمان بورس پیگیری خواهد شد و این سازمان از تمامی ابزارها جهت عملیاتی شدن این موضوع استفاده خواهد کرد.

معاون حقوقی سازمان بورس تصریح کرد: بر حسب این مصوبه، عدم معرفی و انعقاد قرارداد بازار گردانی ظرف مهلت اعلامی از سوی بورس و فرا بورس، تخلف محسوب شده و با قاطعیت با مدیران متخلف برخورد خواهد شد.

جمالی اظهار داشت: بر اساس مواد ۱۳ و ۱۴ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید و آئین نامه‌های اجرایی مربوطه، تخلف از این مصوبه، حسب مورد مستلزم مجازات‌هایی همچون سلب صلاحیت مدیر از تصدی به عنوان عضو هیأت مدیره و مدیرعاملی شرکت یا تمام شرکت‌ها و اشخاص تحت نظارت، جرایم نقدی، لغو یا تعلیق مجوز، لغو پذیرش و … است.

وی با بیان اینکه بورس اوراق بهادار تهران و فرا بورس ایران مکلف‌اند نسبت به اجرای ابلاغیه اخیر سازمان بورس و اوراق بهادار نظارت و اهتمام کامل داشته باشند و به تخلفات بلافاصله و بر اساس مقررات رسیدگی کرده و مراتب را به سازمان بورس و اوراق بهادار گزارش نمایند، افزود: همچنین مراجع رسیدگی به تخلفات نیز مکلف‌اند در صورت دریافت گزارش تخلف از ابلاغیه اخیر سازمان، در وقت فوق العاده و بلافاصله با جدیت و قاطعیت به موضوع رسیدگی و مدیران متخلف را به مجازات‌های مقرر و متناسب محکوم کنند.

جمالی گفت: آرا انضباطی مذکور در صورت قطعیت و متناسب با نوع مجازات بر اساس الزامات مندرج در بند (چ) ماده ۳۶ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور در سایت رسمی سازمان بورس و اوراق بهادار منتشر و عموم از اسامی متخلفین مطلع خواهند شد.

وی افزود: سازمان بورس و اوراق بهادار بر اساس بند (چ) ماده ۳۶ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور موظف است عملکرد مدیران نهادهای مالی و ناشران اوراق بهادار را از حیث رعایت قوانین و مقررات حاکم بر بازار اوراق بهادار و سوابق تخلفاتی و کیفری مربوط به آنها در طول مدیریت بر اساس ترتیبات اجرایی مصوب شورای عالی بورس و اوراق بهادار منتشر کند.

معاون حقوقی سازمان بورس ادامه داد: در همین راستا با توجه به فراهم شدن زیر ساخت‌های لازم برای عملیاتی شدن این تکلیف قانونی، و مباحث مطروحه در شورای عالی بورس و اوراق بهادار و هیأت مدیره سازمان، آرا انضباطی مدیران متخلف نیز بر اساس مقررات در سایت رسمی سازمان بورس و اوراق بهادار منتشر و اسامی متخلفان به عموم اعلام خواهد شد. همچنین لینک سامانه مربوط به انتشار آرا انضباطی در سایت رسمی سازمان به نشانی www.seo.ir در دسترس است.

از طرف دیگر سازمان فهرستی از اشخاص حقوقی که تعهد پذیری و مسؤولیت پذیری مناسبی داشته و مقررات بازار را به موقع اجرا می‌کنند تهیه کرده و در رسیدگی به درخواست‌های آنان برای دریافت هر گونه مجوز و خدمات مالی به سرعت و با اولویت رسیدگی خواهد کرد. فهرست شرکت‌های خوشنام و مسؤولیت پذیر و دارای حسن عملکرد مرتباً به روز خواهد شد و در اولویت قرار دادن ارائه خدمات و مجوزها ملاک عمل قرار خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: عملکرد شرکت‌های بورس اوراق بهادار و فرا بورس ایران نیز به عنوان تشکل‌های خود انتظام تحت نظارت و رصد کامل سازمان بورس و اوراق بهادار بوده و کوچک‌ترین قصور یا تخلف در اجرای مصوبه اخیر از سوی آنها قابل پذیرش نخواهد بود.

جمالی خاطرنشان کرد: توصیه اکید بنده این است که تمامی ناشران اوراق بهادار اعم از بورسی و غیر بورسی نسبت اجرای این مصوبه اهتمام کامل داشته و ظرف مهلت تعیین شده از سوی شرکت‌های بورس و فرا بورس، نسبت به انعقاد قرارداد و معرفی بازار گردان اقدام کنند.

معاون حقوقی سازمان بورس در پایان همچنین از بازار گردان‌ها و صندوق‌های بازار گردانی که به عنوان یکی از کلیدی‌ترین و ضروری‌ترین نهادهای مالی مؤثر در نقد شوندگی و مدیریت هیجان و نوسانات بازار محسوب می‌شوند و طرف دیگر این مصوبه هستند خواست که همکاری لازم را با شرکت‌ها داشته باشند و وظایف خود را در این زمینه به نحو احسن پیگیری کنند.

بر اساس ابلاغیه مدیر نظارت بر ناشران و مطابق مصوبه هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، کلیه ناشران ثبت شده نزد سازمان موظفند نسبت به انعقاد قرارداد بازار گردانی و معرفی بازار گردان به بورس اوراق بهادار تهران یا فرا بورس ایران اقدام کنند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.